Posted on

ILC Russian Students Outstanding Performance – Feb 2018

1) 10 Feb 2018 I did the exam for 2 children from my group (14 years old), they showed 3 dimension fajing and butterly iliqchuan form. Now they got 4th junior student level. 

2) 17 feb 2018 Iliqchuan team (26 students) participated in Moscow Kung-Fu Championship in taolu taichi form with 21 iliqchuan form,  in taolu fast forms with butterfly form, then butterfly form with butterfly knifes (children), push hands and da- dzen (fighting on the soft swords, children). The first time children showed butterfly form bare hand in competition.

The results: 16 gold,11 silver, 11 bronze. The team was consisit from  Moscow and Saint-Petersburg students from 4 ILC coaches: Alex Skalozub (sportclub KANON), Daria Sergeeva (sportclub KANON and sportclub TENGU), Marina Gubnitskaya (sportclub KOKON) and Daniil Novikov (sportclub PODNEBESNAYA). The Iliqchuan team also got special Cup and Diploma for group demonstration of 21 ILC form (5 people).

The results of ILC Team:

Coach Alex Skalozub, sportclub KANON, adults:

  1.  – Araslanov Andrey  – gold in push hands, gold in fast forms, gold in taichi form
  2. – Kulikov Sergey – gold in push hands, bronze in fast forms, bronze in taichi form 
  3. – Malakhova Tatiana –  silver in push hands, silver in fast forms, bronze in taichi form
  4. -Orlova Dina –   gold in taichi form, silver in push hands

Coach Daria Sergeeva, sportclub KANON, children 13-15 years old:

  1.  – Arkhipov Egor –  gold in push hands, gold in da-dzen, silver in fast form with pare weapon
  2. – Zverev Ilya –  gold in push hands, gold in da-dzen, bronze in fast form with pare weapon
  3. – Bogdanov Egor –  gold in push hands
  4. – Markachev Artem –  gold in push hands
  5. – Savosin Fedor –  gold in push hands
  6. – Badaev Ivan –  silver in push hands,  bronze in da-dzen,
  7. – Malakhov Svytoslav – silver in push hands
  8. -Zdetovetskaya Yulia –  bronze in push hands
  9. -Orlova Vlada –  bronze in push hands

Coach Daria Sergeeva, sportclub TENGU, adults: 

  1. -Zadernovskaya Tatiana –  gold in push hands, gold in fast forms, gold in taichi form
  2. -Zakharov Alexey – silver in push hands 
  3. – Regentov Vasiliy –   bronze in push hands

Coach Marina Gubnitskaya, sportclub KOKON, adults:

  1. – Strashnenko Ilia –  gold in push hands
  2. – Murakhovskiy Eduard –  silver in push hands
  3. -Shabardin Ruslan –  silver in taichi form
  4. – Tyulkin Anton –  bronze in push hands
  5. – Sizyaev Sergey –  bronze in fast forms, bronze in taichi form 

Coach Daniil Novik, cportclub PODNEBESNAYA:

  1. – Novik Daniil -silver in push hands, silver in fast forms, bronze in taichi form